Архів новин 2015 Архів новин 2014 Архів новин 2013 Архів новин Січень – Травень 2011 |
Києво - печерський патерик....Урок української літератури в 9 класі Тема: Києво-печерський
патерик як пам'ятка житійної літератури. Оповідання про прохора чорноризця Мета: ознайомити
школярів з пам'яткою житійної літератури Києво-Печерським патериком, з'ясувати
місце його укладання; дізнатися про головних героїв шедевра оригінальної
літератури; опрацювати зміст оповідання про ченця Прохора; розвивати культуру зв'язного мовлення, увагу, спостережливість, уміння
аналізувати текст за змістом, робити висновки; формувати кругозір, світогляд
школярів; виховувати прагнення в учнів пізнавати історію і культуру
українського народу через мистецтво слова, шанувати праведне життя ченців. Тип уроку: засвоєння нових знань. Обладнання: збірник «Києво-Печерський патерик», текст оповідання про Прохора чорнорижця, дидактичний матеріал (тестові завдання, картки). ХІД УРОКУ I.
Організаційний
момент II.
Актуалізація
опорних знань 1. Бесіда за питаннями •
Яку літературу
називають оригінальною? •
Що сприяло
виникненню Києво-Печерського монастиря? •
Чим слов'яни
зобов'язані монаху-чернецю Нестору? •
У чому полягає
світове значення «Повісті минулих літ»? •
Як ви вважаєте,
чи є цей твір актуальним у наш час? Відповідь умотивуйте. 2.
Конкурс
«Найкмітливіший» Клас
розподіляється на дві команди. Обираються капітани, впродовж 5 хв. необхідно підтвердити або спростувати запропоновану
думку. Результати роботи команд капітани фіксують на дошці. Перемагає та
команда, яка швидше надасть правильні відповіді. Завдання до
конкурсу. Команда І 1.Нестор прийшов до Печерського монастиря, коли ігуменом був преподобний Стефан. (Ні) 2.Одну з редакцій «Повісті...» зробив ігумен Сильвестр. (Так) 3.Літопис починається біблійною легендою про Адама і Єву. (Ні) 4.У «Повісті...» не згадується про княгиню Ольгу і Феодосія Печерського. (Ні) 5.Літопис містить опис невдалого походу князя Святослава. (Ні) 6.Нестор у творі наголошує на давності слов'янського роду, на його рівноправності
серед інших народів. (Так) 7. Києво-Печерський чоловічий монастир для держави був чимось на зразок
«совісті нації». (Так) 8.У Лаврі закладено першу на землях Східної України релігійну бібліотеку. (Ні) 9.«Повість...» — видатний твір світової літератури. (Так) 10.
Нестор
довів записи в літописі до 1051 р. (Ні) 11.
Мова літопису
являє собою суміш текстів, написаних східнослов'янською або старослов'янською,
мовою. (Так) 12.
«Повість...» не
має у своєму зібранні історичних сказань, фольклорних і топонімічних легенд,
обрядової поезії. (Ні) Команда II 1.
Нестор
навчався у печерських подвижників тілесної й духовної чистоти, глибокого
смирення, цілковитого послуху. (Так) 2.
Упорядкував і
дав назву літопису новгородський монах-чернець Нестор. (Ні) 3.
Першим роком,
який зазначено у «Повісті...», вважають 998 р. (Ні) 4.
Літописний твір
закінчується сказанням про Бориса і Гліба. (Ні) 5.
Одну з редакцій
«Повісті...» було створено для Мстислава Мономаха. (Так) 6.
Первісний
варіант літопису зберігається в Києво-Печерській лаврі. (Ні) 7.
Виклад у
«Повісті...» починається легендою про всесвітній потоп. (Гай:) 8.
Лавра сприяла
розвитку декоративного мистецтва. (Ні) 9.
Літопис має
чітку композицію та сюжетну структуру. (Ні)
10.
Розповідь у
«Повісті...» ведеться переважно від 3-ї особи, але мають місце діалоги,
риторичні запитання. (Так) 11. У літописі використані метафори, порівняння, приказки, прислів'я.
(Так) 12.На сторінках «Повісті...» засуджується державна діяльність княгині Ольги. (Ні) Примітка. За кожну правильну відповідь установлюється 1 бал. Аналіз виконаних завдань (стисло). Правильні відповіді до завдань обом командам: Так — 5. Ні - 7. III.
Оголошення теми,
мети уроку. Мотивація навчальної діяльності IV.
Сприйняття й
засвоєння навчального матеріалу Заздрісність
не вміє віддавати перевагу корисному
супроти шкідливого. З оповідання про ченця Прохора... 1. Києво-Печерський патерик як пам'ятник житійної літератури |
|
Відділ освіти |
Гадяч © 2024 Зробити безкоштовний сайт з uCoz |